W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ

wtorek, 5 sierpnia 2014

"Kwiat i Gwiazda" Kalio Suzukin

Tytuł oryginalny: Hana to Hoshi
Wydawnictwo: Waneko
Gatunek: shoujo-ai, komedia, sport
Rok wydania: 2014


„Kwiat i Gwiazda” autorstwa Kalio Suzukin to moja pierwsza manga z serii Jednotomówek Waneko. Komiks został wydany w powiększonym formacie, w którym publikowane są między innymi „Battle Royale” i „Silver Spoon”. Polski tomik jest wydaniem zbiorczym, w skład którego wchodzą dwa tomy oryginalnego komiksu.

Bohaterkami historii stworzonej przez Suzukin są dwie nastolatki, które właśnie rozpoczynają liceum. Protagonistką przedstawionej opowieści jest Hanai Sawako. Pierwszego dnia w szkole dziewczyna zostaje zauważona przez jasnowłosą Shiroi Hoshino. Główna bohaterka nie jest zachwycona widokiem nastolatki, która w czasach gimnazjalnych bezlitośnie pokonała ją podczas meczu ping ponga. Była przeciwniczka wydaje się nie pamiętać nazwiska Hanai, co dodatkowo rozsierdza dziewczynę, która z powodu klęski w zawodach zrezygnowała z dalszej gry. Przegrana z Hoshino była pierwszą z całego pasma porażek, nastolatka podkreśla jednak, że zrezygnowała z dalszej gry właśnie przez Hoshino. Bohaterka chce  za wszelką cenę unikać swojej pogromczyni - jak się okazuje nie będzie łatwo, bo trafia ona do tej samej klasy, a na domiar złego ma  siedzieć w ławce obok Hanai, Hoshino wyraża również chęć zaprzyjaźnienia się z naszą bohaterką.  

„Kwiat i Gwiazda” jest sportową komedią shoujo-ai. Hanai, co rusz doświadcza dziwnych sytuacji, których prowodyrką wydaje się być jej dawna przeciwniczka. Wszystko zaczyna się od momentu, w którym na wpół śpiąca Hoshino próbuje pocałować starającą się ją dobudzić Hanai. Po tym wydarzeniu bohaterka postanawia odciąć się od dziwnej koleżanki. Tymczasem Hoshino, działając jakby na złość Hanai, przylepia się do niej pragnąc nawiązać z nią przyjaźń. Znajomość obu dziewczyn będzie bardzo gwałtowna i pełna niedopowiedzeń. Hanai niby nie trawi nowej koleżanki, a jednak kiedy ta spotyka przyjaciółkę z dzieciństwa – Chikę –  nasza bohaterka wyraźnie staje się zazdrosna. Widać, że Hanai nie do końca uświadamia sobie targające ją uczucia. 

Bohaterki mangi reprezentują dwa skrajne charaktery. Hanai to głośna i porywcza, ambitna dziewczyna, którą nie trudno wyprowadzić z równowagi. Chorowita Hoshino jest natomiast postacią zamkniętą w sobie, której bardzo ciężko wyrzucić z siebie co czuje. Hanai ze swym wybuchowym charakterem i z tendencją do obwiniania o wszystko Hoshino momentami irytuje, natomiast sama cichutka i nieśmiało Hoshino rozczula swoją nieporadnością w wyznawaniu uczuć. Obok głównych bohaterek pojawia się również starsza o dwa lata, pozytywnie nastawiona do życia Chika, która na pierwszy rzut oka wydaje się być lekkoduchem. Z całej tej trójki najciekawsza jest właśnie ona – dziewczyna jest zdecydowanie dojrzalsza od swoich koleżanek. Chika kocha Hoshino, ale nie waha się służyć radą zagubionej i nie rozumiejącej swych uczuć rywalce.

Kreska w tej mandze jest specyficzna – prosta, ale na swój sposób klimatyczna. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam dostępny na stronie wydawcy fragment mangi, nie byłam przekonana do zakupu. Im częściej patrzyłam jednak na kreskę Kalio Suzukin, tym bardziej zaczęła mi się ona podobać. Projekty postaci są przyjemne dla oka, jedynie oczy Hoshino wydały mi się nieco dziwne i budziły mój niepokój. W polskim wydaniu mamy cztery kolorowe strony – dwie przedstawiają trójkę głównych bohaterek, kolejne dwie to kolorowy spis treści. Strony zostały umieszczone na początku tomu i w jego środku, czyli tam gdzie rozpoczyna się drugi tom historii. Na końcu każdego tomiku znajdują się bonusowe, krótkie historie nie związane z głównym wątkiem mangi  (mnie rozbroiła ta o Hanai i jej kocie, która doskonale oddaje zachowanie tych zwierząt). Matowa obwoluta doskonale pasuje do prostej grafiki na okładce.

„Kwiat i Gwiazda” to bardzo przyjemna komedia shoujo-ai, która, co tu dużo mówić, bardzo mi się podobała. Do gustu przypadła mi kreska mangaczki, historia przez nią opowiedziana jest ciekawa, a tryskający zewsząd humor umiejętnie wydobyty dzięki świetnemu tłumaczeniu pani Magdaleny Rokity, jest jedną z głównych zalet tego tytułu.        
 


Jeśli nie jesteście pewni, czy ten tytuł jest dla Was, możecie zajrzeć na stronę wydawnictwa, gdzie znajdziecie przykładowe strony mongi: KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz