poniedziałek, 4 sierpnia 2014

"Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie" Maria Juszkiewiczowa

Wydawnictwo "Alfa"
Rok wydania: 1986
Liczba stron: 96


„Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie” to króciutka publikacja, która swoimi wymiarami przypomina bardziej broszurkę niż książkę. Książeczka autorstwa Marii Juszkiewiczowej to zbiór dwudziestu jeden krótkich i treściwych bajeczek, w których czytelnik na próżno będzie poszukiwał rozbudowanej akcji czy pogłębionego rysu psychologicznego postaci. Bohaterami zaprezentowanych utworów są upersonifikowane zwierzęta i elementy krajobrazu, ludzie i bogowie, demony. Autorka, która przez pięć lat mieszkała w Japonii spisała zasłyszane kiedyś opowieści. Jeden tekst - „Kaguja-hime” - stanowi dość mocne streszczenie legendy, która funkcjonuje pod tytułem „Opowieść o zbieraczu bambusa”. Niestety nie znam większości baśni i legend przytoczonych przez pisarkę, więc nie mogę wypowiedzieć się na temat tego, czy jeszcze któraś z nich stanowi streszczenie tradycyjnego tekstu.

Z całego zbioru najbardziej podobała mi się legenda „Fudzi-san i Tsukuba-jama”, która wyjaśnia, dlaczego góra Fudżi jest zawsze pokryta śniegiem. Równie ciekawa była bajka o wytrwałym karpiu, która przekazuje czytelnikowi morał, że wytrwałość i praca pomimo przeciwnościom popłacają. Interesująca była opowieść „Duch wierzby”, która jest wzruszającą baśnią-romansem utrzymaną w stylu fantastycznym.

Książkę Marii Juszkiewiczowej określiłabym jako ciekawostkę, która pozwala czytelnikowi uzyskać pobieżny wgląd w japońskie bajki i legendy. Miłym dodatkiem są dołączone do każdego tekstu ilustracje autorstwa Jacka Urbańskiego, które wspaniale współgrają z treścią poszczególnych opowiastek. Oprawa graficzna stanowi doskonałe dopełnienie „Czarodziejskiego imbryczka”.


       
                   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz