W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ

wtorek, 28 stycznia 2025

"Wyroki Marii" tom 2, Kazuki, Junto Kamejima (manga 18+)

Wydawnictwo Waneko

Rok wydania: 2024

Gatunek: seinen, thriller, dramat

Motywy: przemoc rówieśnicza: fizyczna, psychiczna, przemoc seksualna, prześladowanie, tortury, śmierć, zemsta

 

 

Drugi tom mangi „Wyroki Marii" z rysunkami Junto Kamejimy i scenariuszem autorstwa Kazuki to kontynuacja krwawej historii o zemście zrozpaczonej matki na nastoletnich oprawcach jej syna. Tym razem opowieść przedstawiona w komiksie skupia się głównie na postaci Kumiru Shikimi – jedynej dziewczynie w grupie socjopatycznego i charyzmatycznego Nozomu Okayi. Już na początku pragnę przypomnieć, że to bardzo okrutny, przepełniony drastycznymi scenami przemocy komiks odpowiedni wyłącznie dla czytelników 18+.

Fabuła przedstawiona w tej części jest równie krwawa i brutalna, jak w poprzednim tomie mangi. Czytelnik na kolejnych kartach poznaje postać Shikimi i jej podłe występki oraz obserwuje, jak Maria stopniowo osacza nastolatkę, doprowadzając do tego, że traci ona zaufanie do przyjaciół, by w momencie wymierzenia jej kary za doprowadzenie do śmierci Kiritaki dziewczyna miała poczucie, że pozostała zupełnie sama.

Historia zemsty na Shikimi miała w sobie coś z klimatu serii horrorów „Piła”. Zadanie, które otrzymała od Marii Shiki, aby uzyskać szansę na uratowanie siebie, mocno skojarzyło mi się ze sceną z „Piły II”, w której jedna z bohaterek została wrzucona do dołu pełnego zużytych strzykawek z igłami, gdzie miała znaleźć klucz do drzwi. Scena obecna w komiksie od razu przywołała wspomnienie związane z obrazem widzianym w  filmie, choć pod względem szczegółów była ona zdecydowanie inna niż ta z horroru. Myślę, że to wrażenie podobieństwa między komiksem i filmem, które poczułam podczas lektury drugiego tomu mangi ma duży związek z obecnym w obu utworach motywie wymierzania kary grzesznikom i daniu im pozornej, ale niezwykle okrutnej szansy na ratunek. Szansy, która będzie wymagała od nich przekroczenia swoich barier psychicznych i dokonania brutalnego samookaleczenia, które może dać im nikłą możliwość przeżycia.

Jestem ciekawa, czy „Wyroki Marii” są inspirowane „Piłą”, bo teraz, kiedy o tym myślę, w pierwszym tomie bohater również uzyskał możliwość ocalenia siebie w sposób, w jaki Lawrence Gordon, główny bohater pierwszej części filmu, uwolnił się z łańcucha, którym został przypięty do rury. Przypadek, a może inspiracja? Myślę, że lektura kolejnych tomów może dać wskazówkę, co do odpowiedzi na to pytanie.

„Wyroki Marii” to komiks dla pełnoletnich miłośników brutalnych thrillerów psychologicznych i horrorów w stylu „Piły”. Historia przedstawiona na kartach mangi trzyma w napięciu i wywołuje ciarki przerażenia, a momentami wywołuje mdłości – zwłaszcza kadry, na których główna bohaterka w bardzo okrutny sposób wymierza karę oprawcom swojego dziecka - dlatego raczej odradzam lekturę tego tytułu wrażliwy czytelnikom.      

środa, 22 stycznia 2025

"Kto widział taniec pawia?" tom 1, Rito Asami (komiks od lat 16)

Wydawnictwo Waneko

Rok wydania: 2024

Gatunek: kryminał, tajemnica, dramat

Motywy: zabójstwo, tajemnica, żałoba, utrata rodzica, spisek 
 
 
„Kto widział taniec pawia?” autorstwa Rito Asamiego to komiks, w którym czytelnicy będą śledzili wątek kryminalny związany z zabójstwem emerytowanego komisarza policji Haruo Yamashity, który zginął podczas wigilijnego wieczoru we własnym domu. Śledztwo przebiega niezwykle sprawnie i policja szybka ujmuje mężczyznę mającego motyw i sposobność dokonania zbrodni. W całej historii występuje jednak pewien dość poważny zgrzyt. Pan Yamashita tuż przed śmiercią napisał list do swojej dwudziestojednoletniej córki, w którym przewiduje, że może zostać zamordowany i podaje w nim listę osób, które najprawdopodobniej zostaną oskarżone o jego zabicie, zaznacza również, że ludzie ci są na pewno niewinni i prosi córkę, by pomogła ocalić osobę wrobioną w jego morderstwo z pomocą adwokata Yoshiteru Matsukazego.

Komugi początkowo nie wie co myśleć o liście pozostawionym jej przez ojca, zwłaszcza, że policja zdaje się dysponować niepodważalnymi dowodami na winę Tomoy’ego Endou. Młoda kobieta postanawia mimo wątpliwości zaufać tacie i podejmuje decyzję o rozpoczęciu własnego śledztwa, by rozwikłać zagadkę jego zabójstwa, którego motywy zdają się sięgać daleko w przeszłość.

Pierwszy tom mangi „Kto widział taniec pawia?” stanowi przede wszystkim wprowadzenie do opowieści o charakterze detektywistycznym, w której Rito Asami przedstawia czytelnikom centralne postacie fabuły oraz zawiązuje główny wątek. Mangaka umiejętnie buduje napięcie, stopniowo wprowadzając kolejne fragmenty układanki mogącej mieć związek ze śmiercią Haruo Yamashity, które odnoszącą się do przeszłości policjanta, a zwłaszcza głośnej sprawy morderstwa, którą kiedyś prowadził.

Sposób rozplanowania tego tomu oraz wprowadzania kolejnych wątków historii sprawił, że Rito Asami rozbudził moją ciekawość i zachęcił do kontynuowania opowieści, w której Komugi Yamashita ze wsparciem innych bohaterów będzie poszukiwała rozwiązania zagadki śmierci swojego ojca.  

Moje ogólne przemyślenia o tym tytule? Myślę, że to ciekawa propozycja dla czytelników lubiących złożone kryminalne zagadki, tajemnice z przeszłości oraz spiski. Choć wydaje się, że lektura jednego tomu to za mało, żebym miała stuprocentową pewność, co do kierunku, w którym podąży śledztwo prowadzone przez Komugi, to mam już pewne przeczucia związane z ogólnym charakterem tej historii i wątkami, które mogą pojawić się w kolejnych tomach komiksu, którego lekturę zdecydowanie planuję kontynuować.