Gatunek: baśń
Motywy: powstanie Korei, dobro i zło, humor, historia, wartości moralne, fantastyka, magia
„Baśnie koreańskie” to zbiór dwudziestu sześciu utworów zebranych i po raz pierwszy wydanych w roku 1922 przez amerykańskiego orientalistę Williama Elliota Griffisa. To propozycja dla czytelników zafascynowanych kulturą koreańską, którzy pragnęliby sięgnąć do jej korzeni i poznać przepełnione folklorem i legendami historie wywodzące się z Krainy Porannego Spokoju.
Bardzo lubię sięgać po klasyczne utwory innych kultur, takie jak mity, baśnie, podania czy legendy, dlatego lektura „Baśni koreańskich” była dla mnie ciekawym i poszerzającym horyzonty doświadczeniem. Większość zawartych w zbiorze utworów czytałam z zainteresowanie, ale kilka tytułów szczególnie przypadło mi do gustu – albo ze względu na ich treść, albo ze względu na uniwersalne przesłanie danej historii.
Bardzo podobała mi się baśń „Podniebny ptasi most”, która ma również swoją wersję chińską oraz japońską i opowiada o parze kochanków mogących spotkać się ze sobą tylko raz w roku siódmego lipca, gdyż na co dzień oddziela ich od siebie Droga Mleczna. Z zainteresowaniem czytałam „Koki i porcelanowe kapelusze”, które wyjaśniają między innymi skąd w Korei pojawił się w przeszłości zwyczaj noszenia długich warkoczy oraz koków przez mężczyzn. Duża niespodzianką dla mnie okazał się utwór „Prosiątko i jej arogancka siostra”, który jest koreańską wersją baśni o Kopciuszku. Baśń „Żona dla żaby” mocno skojarzyła mi się z „Królem żab” braci Grimm. W obecnym w zbiorze „Królu wróbli” odnalazłam tę samą naukę moralną, która obecna była w „Pani Zimie”, choć pod względem treści obie baśnie są zupełnie inne. Ciekawa była historia drwala i górskich wróżek zamykająca cały zbiór, w której pojawił się motyw zamrożenia bohatera w czasie i jego wybudzenia się w czasach współczesnych.
Zbiór przygotowany przez Griffisa składa się z bardzo różnorodnych pod względem tematyki utworów. Znajdują się w tej książce opowieści, których głównymi bohaterami są personifikowane zwierzęta czy żywioły, baśnie o charakterze historycznym, a także takie, w których pojawiają się elementy mitologiczne. Są tu utwory, których jedynym celem zdaje się być rozśmieszenie czytelnika i takie, które zawierają w sobie ukryty morał lub mają cel edukacyjny. Zamieszczone w zbiorze utwory są krótkie, napisane prostym językiem, więc całość czyta się naprawdę szybko.